dotyk bylinky

...inšpirácie z prírody...

Ako si sám rozprúdiť lymfu v nohách

 • Mávate pocit ťažkých nôh?
 • Puchnú vám členky a topánky sú vám po dlhodobom sedení alebo státí  trochu tesné?
 • Ste po úraze alebo operácii a vytvoril sa vám opuch na končatinách?
 • Máte pocit, že vaše telo zadržiava tekutiny a cítite sa ako naliaty?

Opuchnutým nohám môžete priniesť úľavu viacerými spôsobmi.

1.POHYBOM

Aj keď väčšinou pri problémoch s lymfou je človek unavený a nechce sa mu moc hýbať, pohyb je jedným z najdôležitejších spôsobov na posilnenie lymfatického systému. Prečo? Lymfatické cievy a lymfa nemajú žiadnu pumpu, ktorá by napomáhala jej toku. Hybnou silou pre lymfu je práca svalov. Omnoho účinnejší je pravidelný, kratší pohyb každý deň, ako dlhé športovanie raz za čas, ktoré môže problémy s lymfou ešte zhoršiť.

2. RANNÝM BICYKLOVANÍM V POSTELI

Asi ste si pri prečítaní tohto nadpisu povedali:

„Tak toto čo má znamenať? To sú, ale nápady.“

Tí  akčnejší už majú v ruke vedro plné teplej vody a bežia do garáže očistiť bicykel. Veď hádam si nezašpinia posteľné prádlo. Keď to má pomôcť, prečo by to nevyskúšali?

Ale teraz už trochu vážne.

K tomuto nápadu ma priviedla moja 75-ročná klientka. Chodí pravidelne na masáže a už pri prvej návšteve som si všimla, že má krásne štíhle nohy bez opuchov a celulitídy – áno počujete správne v tomto veku a žiadne opuchy, ani celulitída a hlavne nemá ani kŕčové žily. Bola som zvedavá na to, čo robí, že jej nohy vyzerajú tak úžasne. Jej odpoveď znela:

 „Každé ráno v posteli bicyklujem. 50x dopredu a 50x dozadu.“

Hneď na druhé ráno po prebudení som sa aj ja pustila do bicyklovania.  To predsa dám ľavou zadnou, nie? Už pri čísle 20 som fučala ako parná lokomotíva a manžel sa s údivom pozeral, čo za chrobák obrátený na chrbte to leží vedľa neho  v posteli.

Takže poďme do akcie: Ráno po prebudení sa poriadne ponaťahujte, zdvihnite svoje nohy a začnite nimi krútiť, ako keby ste sedeli na bicykli. Najprv ich dajte čo najkolmejšie ku stropu, bude sa Vám tak bicyklovať ľahšie. Postupne ich môžete spúšťať nižšie nad posteľ a tým si posilňovať aj vnútorné brušné svaly. Poriadne dopínajte päty, ponaťahujete si tak aj stuhnuté šľachy na končatinách. Začnite menším počtom opakovaní. Nenechajte sa odradiť, aj vy sa určite postupne dopracujete ku stovke.

Ranné bicyklovanie je ako ranná káva 3v1

 • PREKRVÍTE SI SVOJE KONČATINY A VYPRÁZDNITE AJ INGVINÁLNE UZLINY
 • ROZHÝBETE SI LYMFATICKÝ SYSTÉM A PREDÍDETE TAK OPUCHOM NôH A CELULITÍDE
 • PONAŤAHUJETE SI SVALY A ÚPONY ŠLIACH A POSILNÍTE BRUŠNÉ SVALY

3.STRIEDAVÝMI SPRCHAMI

Ak  chcete uľaviť opuchnutým končatinám, skúste si dať  striedavú sprchu na nohy. Striedame letnú vodu (nie horúcu) so studenou. Opakujeme niekoľko krát za sebou. Po striedavom kúpeli sa posaďte, alebo si ľahnite a vyložte nohy do čo najvyššej polohy, aby odtoku lymfy pomohla zemská príťažlivosť.

4.BYLINKOVÝMI KÚPEĽMI

Na rozprúdenie lymfy môžete použiť aj bylinkové kúpele. Dôležité je urobiť ich niekoľko dní po sebe. Už po prvom kúpeli by ste sa mali cítiť lepšie. Dôležité je, že sa nohy nesmú ponoriť do horúcej vody, ale len do letnej. Opuchy by sa pri horúcej vode zhoršili! Recept na bylinkový kúpeľ z komonice lekárskej si môžete prečítať, keď kliknete na obrázok.

5.REFLEXNOU MASÁŽOU CHODIDIEL

Stimulovaním bodov na chodidlách. Najlepšou reflexnou terapiou je bosá chôdza. Ak nechcete, alebo nemôžete chodiť naboso v prírode, stačí ak si do nejakej nádoby, do ktorej sa zmestia vaše nohy nasypete kamene okrúhliaky a niekoľko minút denne si v nich pošľapete.  Začnite 2 minútami. Nie viac. Postupne čas predlžujte tak, ako vám to bude príjemné. Nohy sa vám krásne prekrvia a pohybom rozhýbete lymfatický systém. Kráčaním po okrúhliakoch si postimulujete aj reflexné plôšky, ktoré na nich máte. Tým prekrvíte nielen nohy, ale aj všetky vnútorné orgány. Pozor na ostré kamene, tým sa vyhýbajte!

Môj tip:

Skúste si nasypať kamienky do veľkej podložky, ktorá sa používa pod kvetináč. Môžete ju dať napríklad do kúpelne ku umývadlu.  Určite sa potešia najmä vaše deti. Viete koľkokrát za deň spojíte umývanie rúk s masážou chodidiel na okrúhliakoch a prekrvíte tak svoje končatiny?

Akcia na teplé dni pre tých odvážnejších: Naša krajina je plná nádherných dolín s horskými potokmi. Nebojte sa na chvíľu vyzuť, prejsť sa po zurčiacom potoku a potom si nechať nohy vysušiť teplým slnkom.

Ak chcete zistiť ako funguje reflexná masáž a stláčanie bodov na chodidlách, môžete skúsiť svoje nohy masírovať podľa obrázku nižšie. Kliknite naň, budete lepšie vidieť.

Ak nechcete byť samouk, môžete sa to naučiť na praktickom 1-dennom kurze Ako si posilniť lymfatický systém. Na kurze sa tiež dozviete:

 • Ako funguje lymfatický systém a kedy ho treba posilňovať
 • Aké sú príznaky oslabeného lymfatického systému
 • Ako sám sebe odlymfovať lymfatické uzliny – PRAX
 • Reflexnú masáž chodidiel na posilnenie lymfatického systému  PRAX
 • 5 spôsobov ako môžeme posilňovať lymfatický systém
 • Bylinky, ktoré pomáhajú posilňovať lymfatický systém
 • Ako strava ovplyvňuje lymfatický systém a vytváranie celulitídy
Pozor! Neskúšajte to v prípade, ak vám bola diagnostikovaná trombóza, akútny zápal žíl, dna v akútnom štádiu, alebo ak je opuch spôsobený vážnymi poruchami srdca a obličiek.
Anna Hyčková
Nohy máme vždy so sebou a bylinky rastú všade okolo nás. Ukážem vám, ako ich používať pre naše zdravie." Môj príbeh si môžete prečítať tu >>

ONLINE PROGRAM

DIAGNOSTIKA Z CHODIDLA

EBOOK ZADARMO

Komentáře